هر کس دوست دارد در محیط و دفترکار خود بازده خوبی داشته باشد و با انرژی کار کند به خصوص اگر این دفترکار یکی از اتاق ها در خانه شما باشد. مهم نیست که شما چه میزان به کار خود علاقه داشته باشید، یک محیط کاری خوب می توانید بر کیفیت انجام کار شما تاثیر بگذارد. استفاده از هنر فنگ شویی در دکوراسیون داخلی می تواند فضایی را مطابق میل و طبع شما به وجود آورد.

۱- اگر دفتر کار شما در خانه است، دور ترین اتاق از اتاق خوابتان را انتخاب کنید و اگر ورودی اتاقتان جدا از فضای داخلی باشد بهتر است.

۲- میز کار خود را رو به روی در اتاق نگذارید در عوض پشت به در و در گوشه ای که دید به در نباشد میز را قرار دهید.

۳- گلدان هایی بزرگ در محیط کار خود بگذارید.

۴- دقت کنید که در دکوراسیون دفتر کار خود از قواعد و تعادل ین یانگ حتماً پیروی کنید. اگر از نور زیاد بهره می برید در کنارش از مبلمان تیره استفاده کنید. بافت و سطح های سخت و نرم را در کنار هم قرار دهید. این کار به سازماندهی و آرامش فضا کمک می کند.

۵- اگر پشت به در هستید برای آن که از رفت و آمد ها هم مطلع باشید می توانید یک آینه کنار میز خود بگذارید.

۶- اگر میز کار تان برای ۲ نفر است، میز ها را کنار هم نگذارید، پشت به هم بگذارید. اگر میز ها کنار هم باشند انرژی منفی بین شما پخش می شود و بحث بینتان افزایش می یابد.

۷- میز کارتان را رو به روی یک دیوار قرار دهید. اگر امکانش نیست از یک دیوار جدا کننده استفاده کنید. می توانید روی این دیوار با کاغذ دیواری یا تابلو و نقاشی کار کنید.

۸- فضای پشت میزتان را با دکور و اشیایی که دوست دارید پر کنید تا از پشت سرتان هم انرژی مثبت به ذهن و جسمتان منتقل شود.

۹- یک نقطه مرکزی که توجه را جلب کند در فضا طراحی کنید. هر فضایی از جمله محیط کار به این نقطه احتیاج دارد.انرژی محیط از این نقطه به وجود می آید.

۱۰- وقتی از در وارد می شوید اولین گوشه که به چشمتان می خورد را با اشیایی که نیروی مثبت به شما انتقال می کنند، پر کنید. مثلاً می توانید از تعدادی قاب عکس استفاده کنید.

۱۱- بگذارید نور طبیعی وارد دفتر کارتان شود. پنجره اتاق را خالی بگذارید یا اگر پرده دارد در طول ساعات کاری پرده ها را کنار بکشید. تحقیقات نشان داده که بهره گیری از نور طبیعی بازده کاری را به میزان چشمگیری بالا می برد.

۱۲- استفاده از لامپ های مهتابی بالای میز کار بدترین انتخاب است. اگر دفتر شما امکان بهره مندی از نور طبیعی را ندارد می توانید از خانه یک یا دو چراغ مطالعه بیاورید.

۱۳- از گیاهی برای تصفیه هوا در دفتر کار خود استفاده کنید.

۱۴- خانه و محیط کار خود را همیشه تمیز و مرتب نگه دارید. انضباط کارایی شما را بالا می برد.

۱۵- از تابلو های هنری شاد برای پر کردن دیوار های خالی دفترتان استفاده کنید یا عکس هایی که باعث خوشحالی شما می شوند را رو به روی خود قرار دهید.

۱۶- از وسایل دکوری که دوست دارید و در شما حس خوبی ایجاد می کنند استفاده کنید.

۱۷- اگر در دفتر شما بیش تر از یک درب وجود دارد مثلاً درب یک کمد، فقط یکی از درب ها را در یک زمان واحد باز بگذارید. این کار به دلیل اعتقادی ایست که در فنگ شویی وجود دارد و می گوید با این کار پول و ثروت وارد می شود و راه دیگری برای خارج شدن نخواهد داشت.

۱۸- اگر در کارتان می خواهید خلاق باشید، میز خود را در شمال یا غرب دفتر بگذارید. اگر مدام از کامپیوتر استفاده می کنید در جنوبی ترین قسمت اتاق کار کنید.


منبع: دکوبوم