این مطلب یک مصاحبه است با دو طراح و معمار سرشناس تا ببينيم كار معماران چيست؟ منبع الهام ايده‌های آن‌ها از كجاست؟ و شما قبل از استخدام يك معمار برای پروژه خود چه چيزهايی را بايد بدانيد؟


كار طراحان داخلی و معماران چيست؟

       طراحان و معماران ایده پردازی و طراحی می کنند. نقشه می كشند فرايند ساخت‌وساز را هماهنگ و مديريت می كنند، تجربه و تحصيلات تخصصی در اين زمينه دارند و از امتحان‌های سخت و دشواری گذر كرده‌اند.


۱. ما از شما می خواهيم كه در فرايند طراحی شركت‌كنندگان فعالی باشيد.

       اگرچه كار اصلی طراحی وظيفه معمار است، اما وظيفه شما نيز اين است كه در مورد توان مالی و انتظارات‌تان صادق باشيد و در طول كار نظرات خود را اعلام كنيد. فين، كه سال‌ها با موسسه معماران آمريكا (AIA) در سياتل بر روی برنامه‌ای با نام «چگونه يك معمار را انتخاب و با او كار كنيم؟» همكاری كرده است، يكی از بخش‌های سخنرانی خود را به موضوع انتظارات معماران و مشتريان از يكديگر اختصاص داده است.


۲. ما می توانيم بر روی پروژه شما از ابتدا تا انتها نظارت كنيم.

       اگر می خواهيد يك پروژه معماری را آغاز كنيد، چه اين پروژه يك بازسازی در مقياس زياد باشد و چه ساختن خانه رويايی شما، بايد از نقطه‌ای اين كار را شروع كنيد. اين نقطه تماس تلفنی با يك معمار است. معماران مهارت‌ها و آموزش‌های لازم را برای انجام درست پروژه شما دیده اند و می توانند كل فرايند فعاليت‌های تيم طراحی و ساخت را هماهنگ و مديريت كنند.

       معماران می توانند در همه جنبه‌های پروژه نقش داشته باشند، از انتخاب محل ساخت گرفته تا انجام مطالعات عملی از طريق مشاهدات ساخت‌ و ساز و شيوه‌های انجام پروژه. مالكان بايد در مورد سطح و نوع خدماتی كه به آن‌ها برای انجام پروژه خود نياز دارند با معماران مذاكره كنند. حداقل وظيفه معمار طراحی، ارائه اسناد و مدارك، و انجام كارهای مربوط به مجوزهای ساخت‌وساز است.


۳. كار ما را به همه جا می برد.

       فين كه دفتر كارش در سياتل است می گويد: «ما در ۵۰ درصد مواقع بيرون از شهر هستيم. بنابراين من هر ماه سفرهای متعددی را برای ديدن محل ساخت و ديدار با مشتريان و پيمان‌كاران انجام می دهم.» بنابراين انتخاب‌های خود را محدود به منطقه زندگی خود نكنيد تا از اين طريق بتوانيد گزينه‌های بيش‌تری در اختيار داشته باشيد. می توانيد از سايت‌های مختلف اين معماران را پيدا كنيد. از تماس با آن‌ها و درخواست كار در منطقه شما اصلا نترسيد.


۴. ما كارهای مختلفی انجام می دهيم.

       كوتس می گويد: «به‌ندرت دو روز ما شبيه هم است. بعضی از روزها به محل ساخت سری می زنيم تا امكانات طراحی را بسنجيم يا بر روند كارها نظارت كنيم. در روزهای ديگر من زمانم را به ديدار با مشتريان، پيمان‌كاران يا مهندسان مشاور می گذرانم. اكثر معماران زمان زيادی را در پشت ميزهايشان می گذرانند، من هم از اين قاعده مستثنی نيستم. ما ايميل‌های زيادی می زنيم و طراحی های زيادی با كامپيوتر انجام می دهيم.»

       فين اضافه می كند: «من در خانه هر روز به مدت يك ساعت و نيم بر روی طرح‌ها كار می كنم. سپس به دفتر كارم می روم تا با مشتريان، پيمان‌كاران، و كارمندان صحبت كنم. طرح‌ها را بازنگری می كنم و تغييرات و اصلاحات لازم را انجام می دهم. من مشخصات و ويژگی های هر پروژه را يادداشت می كنم. معمولا سری به فروشگاه‌های وسايل خاص مانند استيل يا كابينت میزنم و از محل ساخت پروژه‌ها ديدن می كنم. سرانجام، زمانی را به بازاريابی اختصاص می دهم، عكس‌هايی را برای سايت‌های مختلف طراحی ارسال می كنم، با نويسندگان نشريه‌ها گفتگو می كنم، و نامه‌هايی را پست می كنم.»


۵. به‌دنبال بينش معمار در مورد طراحی باشيد. از معمارتان بپرسيد سرمشق و الگوی كاری او كيست.

       از هر معماری كه قصد استخدام كردنش را داريد الگوی كاری و كسی را كه روی او تاثيرات زيادی گذاشته است بپرسيد. پاسخ آن‌ها اطلاعات زيادی را در مورد نگاه و بينش آن‌ها در فعاليت‌هايشان به شما می دهد.

       فين، كه هم در آمريكا و هم نروژ بزرگ شده است، به‌شدت تحت تاثير سنت‌های معماری اسكانديناوی است. او می گويد: «اسور فن ( Sverre Fehn) معمار سرشناس نروژی، دوست من بود. به نظرم می رسد كه او تاثير زيادی بر كار من گذاشته است. هيچ‌گاه عصرهایی كه با اسور در اتاق نشيمن خانه‌اش در اسلو به گفتگو می نشستيم را فراموش نمی كنم. اسور در يك خانه كلاسيك زندگی می كرد كه معلمش، آرنه كورسمو، آن را طراحی كرده بود. او توانايی شگرفی در درك ساختمان و مواد و مصالح داشت و می توانست از اين عناصر به‌خوبی الهام بگيرد.»

       فين اضافه می كند: «او هم‌چنين انسان بسيار متواضعی بود و وقتی آمريكايی ها به او جايزه پريتزكر (Pritzker Prize: معادل جايزه نوبل در رشته معماری) را اهدا كردند بسيار تعجب كرد. او گفت: «اُه، بله. آن‌ها به من يك فكس بسيار محترمانه فرستادند و با جت شخصی به اسلو آمدند. اما در آن روزها آن‌قدر برف روی زمين نشسته بود كه فقط تعداد كمی از آثار من را ديدند.»

       فين می گويد: «اگر اسور فن قطب‌نمای من بود، آلوار آلتو (Alvar Aalto)، معمار فنلاندی كه يكی از غول‌های معماری در قرن بيستم است، ستاره قطبی من است. در سال ۱۹۸۵ به مدت يك سال در فنلاند زندگی كردم و موفق شدم تمام ساختمان‌های طراحی شده توسط آلتو را برای چندین بار ببينم. معمار و منتقد فنلاندی يوهان پالاسما (Juhani Pallasmaa) راهنما و معلم من بود و بسياری از بينش‌ها و ادراكات خود را در مورد آثار آلتو و معماری فنلاند با من در ميان می گذاشت.»

       او ادامه می دهد: «ديدن آثار آلتو چيزهای زيادی در مورد راز و رمز استفاده از نور طبيعی در فضا و خلق آن‌چه آلتو منظره داخلی در درون يك ساختمان می ناميد به من آموخت. من حتی يك شب را در داخل چادری در نزدیکی كليسايی طراحی شده توسط آلتو در ايمارتا سپری كردم. نور روز شگفت‌انگيز بود.»


۶. ما از طبيعت الهام میگيريم.

       معماران خانه‌هايی را طراحی می كنند كه در حكم پلی ميان جهان خصوصی، امن، و درونی خانه و جهان بيرون است. بنابراين مهم نيست كه معمار شما از چه سبكی استفاده می كند، آن‌چه مهم است الهام‌گرفتن از طبيعت است. فين می گويد: «در اين‌جا در شمال غربی اقيانوس آرام، ما توسط برخی از باشكوه‌ترين و زيباترين ‌فضاها در جهان احاطه‌ شده‌ايم. من هر روز از طبيعت الهام می گيرم.»


۷. ما می توانيم از بهترين طراح‌ها حتی در كارهای كوچك استفاده كنيم، اما نه هميشه.

       مالكان برای كارهای كوچك بيش‌تر از پيمان‌كاران استفاده می كنند تا معماران، اما آيا بايد در اين كار بازنگری كنند؟ كوتس می گويد: «همان‌طور كه احتمالا می دانيد اين مسئله به نوع كار و معمار بستگی دارد.» اكثر شركت‌های معماری كه تعداد كاركنان آن‌ها كم‌تر از ۱۰ نفر است پروژه‌های كوچك را انجام می دهند، اما شركت‌های بزرگ معمولا اين پروژه‌ها را نمی پذيرند.

       كوتس می گويد: «به طور كلی، يك مهندس معمار يا مهندس ساختمان صرف‌نظر از حجم پروژه هر كاری كه مربوط به ساخت ساختمان يا مسائل مربوط به مجوزها، مانند راه‌پله‌ها، نرده‌ها، و پنجره‌ها باشد را انجام می دهد. صرف‌نظر از اندازه و حجم كار، مالكان بايد متوجه اين موضوع باشند كه تخصص و مهارت اكثر پيمان‌كاران در زمينه طراحی و معماری در حد صفر است. به‌علاوه، صرف‌نظر از حجم پروژه، بسيار مهم است كه فردی باتجربه بر روی پروژه شما نظارت كند و انجام درست فرايند طراحی و ساخته شدن آن براساس طراحی ها را تضمين كند. ما همه مالكان را تشويق می كنم كه صرف‌نظر از حجم پروژه از طراحان داخلی و مهندسان معماری استفاده كنند.»

       فين می گويد: «معماران كوچك‌ترين پروژه‌ها را نيز انجام می دهند، اما معمولا هزينه‌های طراحی تناسبی با هزينه‌های ساخت‌وساز ندارد. من خيلی دوست دارم كه مبلمان هم طراحی كنم، اما اين‌ كار بيش‌تر يكی از علائق من است تا كار اصلی من.»


۸. ما تمام تلاش خود را می كنيم تا ساختار مالی پروژه شفاف و روشن باشد.

       معماران به رو‌ش‌های گوناگونی دستمزد دريافت می كنند: ساعتی؛ يك‌جا؛ درصدی از قيمت ساختمان؛ يا تركيبی از اين روش‌ها. اكثر اين روش‌ها شامل تخمين اوليه هزينه‌های كلی پروژه می شود. هزينه‌های اوليه تخمين زده می شود و البته هزينه‌های كلی به قيمت و مرغوبيت زمين ساخت نيز بستگی دارد.

       فين می گويد: «من شیوه ساعتی را ترجيح می دهم چراكه، به نظرم اين شيوه به نفع هر دو طرف است. اين امكان به مشتريان داده می شود تا آزادانه خدمات ديگری را نيز، مانند طراحی داخلی يا امكان طرح‌های بيش‌تر، درخواست كنند. به‌علاوه، به نظر من بسيار مهم است كه مشتريان احساس حمايت از سمت ما كنند و اين احساس باعث می شود تا به ما در طول پروژه اعتماد كنند، و اگر شيوه محاسبه دستمزد ما براساس هزينه‌ها و قيمت پروژه باشد اين امر ميسر نمی شود.»


۹. ما اين‌جاييم تا نيازهای شما را به يك ساختار زيبا و كاربردی كه متناسب محل ساخت است تبديل كنيم.

       اگر می خواهيد كه از زيبايی، كاربرد، و هزينه‌ها در پروژه خود مطمئن شويد بايد به معماران مراجعه كنيد. معماران می توانند در بدترين شرايط هم كار كنند، به نيازها و درخواست‌های شما گوش كنند، و آن‌ها را تبديل به ساختمانی كنند كه دقيقا مطابق خواسته شماست. تصميم به كار با يك معمار باتجربه از همان ابتدای پروژه به‌جای محول‌كردن پروژه بزرگ به يك فرد بی تخصص يا ساختن شخصی، خيال شما را راحت می كند و بی شك هيچ‌گاه در طول پروژه دچار سردرد نخواهيد شد و پول خود را ذخيره می كنيد، چراكه در غيراين‌صورت شما بايد اشتباهات موجود در پروژه را با مبلغ بيش‌تری جبران كنيد.


۱۰. ما با شما در سفرتان همراه هستيم.

       انتخاب يك معمار كمی شبيه انتخاب يك نفر برای يك سفر طولانی است. در اين سفر به اعتماد، يك‌دلی، نگاه مشترك، ارتباط خوب، و احترام دوطرفه نياز است. وقتی شما در ميانه كار هستيد و كيلومترها از خانه دور شده‌ايد دوست نداريد به اين جمله فكر كنيد: «چطوری از شر اين آدم خلاص شم؟»


منبع: کوشک نو